Wody spływne z terenu portów lotniczych - kontrola jakości i wyzwania analityczne
Wody spływne z terenu portów lotniczych - kontrola jakości i wyzwania analityczne
Postępująca urbanizacja, intensywny rozwój nowoczesnych technologii i zauważalny coraz bardziej konsumpcyjny tryb życia ludzi prowadzą do niekorzystnych, a częstokroć nawet nieodwracalnych w skutkach zmian środowiska. Do powietrza, wód oraz gleb przedostaje się coraz większa ilość różnorodnych zanieczyszczeń, pochodzenia głównie antropogenicznego. Emitowane do środowiska zanieczyszczenia chemiczne mogą wywoływać wiele negatywnych efektów. Niezwykle istotne znaczenie ma możliwie szybka i wszechstronna kontrola jakości poszczególnych elementów środowiska.
Jednym z istotnych problemów środowiskowych jest globalny wzrost antropopresji związanej z użytkowaniem portów lotniczych, a zasadniczym aspektem związanym z eksploatacją lotnisk jest problem zanieczyszczenia wód spływnych (ścieków lotniskowych).
W książce omówiono typy zanieczyszczeń emitowanych w wyniku eksploatacji portu lotniczego, problemy i wyzwania związane z badaniami próbek wód spływnych z terenów lotniska, metody oznaczania zanieczyszczeń obecnych w tych próbkach i ich toksyczność. Przedstawiono nowe metodyki instrumentalne oraz biotesty jako projakościowe narzędzia do monitorowania i kontroli jakości lotniskowych wód spływnych, szczegółowo scharakteryzowano też stężenia oznaczanych ksenobiotyków/parametrów i toksyczność próbek wód spływnych pobieranych z terenów wybranych portów lotniczych, a także techniki zarządzania wodami spływnymi z lotnisk.