Procesy nawigacyjne w żegludze oceanicznej

978-83-7421-331-8

Publikacja Mirosława Jurdzińskiego stanowi obszerny materiał teoretyczny i praktyczny, dotyczący procesów nawigacyjnych. W kolejnych rozdziałach autor omawia planowanie żeglugi oceanicznej z uwzględnieniem rejonów występowania cyklonów tropikalnych i lodów, fale fenomenalne, wymianę wód balastowych na statkach, a także procesy nawigacyjne w systemie dynamicznego zapasu pod stępką oraz rejestrację danych eksploatacyjnych. Opracowanie zawiera oryginalne podejście do żeglugi oceanicznej poprzez eksponowanie i objaśnianie jej specyfiki, zwłaszcza zagrożeń ze strony natury oraz braku kwalifikacji i odpowiedzialności człowieka. W zakresie bezpieczeństwa nawigacji morskiej ,i ochrony środowiska morskiego zawartość opracowania jest zgodna z zaleceniami Konwencji SOLAS, STCW oraz MARPOL. Publikacja stanowi kompendium wiedzy nie tylko dla studentów wydziałów nawigacyjnych uczelni morskich, ale również dla czynnych nawigatorów morskich.