Portowe roboty czerpalne i podwodne

83-7421-041-9

Podręcznik pt. „Portowe roboty czerpalne i podwodne”, którego autorem jest Eugeniusz Lewko, przeznaczony jest dla studentów Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. W przystępny sposób omawia źródło powstania zamuleń, zapiaszczeń, spłyceń oraz przegłębień w akwenach portowych. Zdefiniowano w nim także pojęcie pogłębiarstwa, a zadania pogłębiarstwa portowego przedstawiono z uwzględnieniem ogólnych robót pogłębiarskich dla celów utrzymania żeglugi. Stosowany sprzęt pogłębiarski oraz metody robót podwodnych omówione zostały za pomocą wielu rysunków schematycznych jako najprostszego i komunikatywnego środka przekazu.

W tabelach zaprezentowano zestawienia podziału klas gruntów. Zachowano stopniowanie od podziału ogólnego skorupy ziemskiej aż do materiałów występujących w urobku pracy pogłębiarskiej. Na zakończenie sporządzono wykaz terminów, zwrotów i określeń pogłębiarskich występujących w opracowaniu.