Pomiar jakości życia w świetle wskaźników zrównoważonego rozwoju na przykładzie wybranych powiatów województwa pomorskiego
Pomiar jakości życia w świetle wskaźników zrównoważonego rozwoju na przykładzie wybranych powiatów województwa pomorskiego
Monografia autorstwa Agnieszki Kałaski i Piotra Przybyłowskiego jest opracowaniem dotyczącym problematyki pomiaru jakości życia w świetle zrównoważonego rozwoju.
Celem pracy było zbadanie zmian obiektywnej jakości życia mieszkańców wybranych powiatów województwa pomorskiego w aspekcie ładu społecznego, gospodarczego i środowiskowego za pomocą wskaźników zrównoważonego rozwoju. Autorzy badań przyjęli hipotezę, że istnieje możliwość zastosowania konwencji kwalitologicznej do oceny zmian rozwojowych jednostek samorządu terytorialnego potraktowanych jako obiekty. Założono również, że przydatnym narzędziem do porównania zmian obiektywnej jakości życia w wybranych powiatach, w aspekcie ładu społecznego, gospodarczego i środowiskowego, poza wskaźnikami zrównoważonego rozwoju, może być wartość użyteczności cząstkowej i całkowitej.
Niniejsza monografia składa się z pięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym przedstawiono aktualną wiedzę teoretyczną, dotyczącą jakości życia oraz zrównoważonego rozwoju. Dokonana została klasyfikacja pojęcia jakości życia oraz przedstawiono jej interdyscyplinarny charakter. Opisano tu pojęcie zrównoważonego rozwoju w ujęciu teoretycznym, prezentując ponadto aspekt historyczny tego pojęcia, jego interdyscyplinarność i wielowątkowość. W tej części monografii pokazana jest również ewolucja koncepcji zrównoważonego rozwoju, a także jego znaczenie w najważniejszych dokumentach strategicznych.
W rozdziale drugim zaprezentowano badane powiaty w ujęciu demograficznym, społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Wykorzystano w nim metodę opisową i statystyczną. Znaczna część tego rozdziału została poświęcona strategiom rozwojowym badanych powiatów. Przedstawiono główne cele strategii oraz misje powiatów, zawarte w strategiach zrównoważonego rozwoju.
Rozdział trzeci monografii dotyczy metodyki badań. Warunkiem skuteczności wprowadzania koncepcji zrównoważonego rozwoju (z uwzględnieniem jego trwałości) jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich narzędzi pomiaru tego rozwoju. W rozdziale tym przedstawiono konkretne wskaźniki ujęte w trzech ładach i podzielono je na dziedziny.
Wskaźniki poszczególnych ładów poddane zostały analizie w rozdziale czwartym, gdzie wyłonił się wstępny obraz zrównoważenia rozwojowego badanych powiatów.
Dokładniejszą i głębszą analizę wskaźników zrównoważonego rozwoju zawarto w rozdziale piątym. W badaniu wykorzystano metodę użyteczności cząstkowej i całkowitej, która okazała się być bardzo przydatną analityczną metodą oceny zrównoważonego rozwoju, pozwalającą w bardzo czytelny sposób zaobserwować zmiany rozwojowe w badanych powiatach. Dalsza analiza dotyczyła statystycznego opracowania wyników użyteczności całkowitej dla badanych powiatów w horyzoncie czasowym 2007–2015.
W podsumowaniu wskazano na praktyczne możliwości wykorzystania wyników w pracy samorządowej i badaniach nad rozwojem powiatów. Zasygnalizowano też kierunki, w jakich powinny zmierzać działania władz samorządowych, aby uzyskiwać poprawę jakości życia mieszkańców w świetle zrównoważonego rozwoju.