Modelowanie układów elektromagnetycznych w środowisku ANSYS Maxwell

978-83-7421-383-7

Prezentowany podręcznik zawiera siedem projektów modelowania obiektów elektro-magnetycznych w  środowisku wykorzystującym techniki MES (Metoda Elementów Skończonych) o nazwie ANSYS-Elektronics Desktop. Pierwsze trzy projekty przedstawiają możliwości wyznaczania statycznego pola magnetycznego z użyciem typu rozwiązania (solver) magnetostatic, a w trzecim dodatkowo przeprowadzono quasi-ustaloną analizę, wykorzystując solver Eddy current. Następne projekty zostały przedstawione w postaci klasycznych tutoriali. Projekt czwarty prezentuje model siłownika, gdzie wymuszenie ma charakter przejściowy, stąd zastosowano w tym projekcie solver transient. Projekt piąty składa się z dwóch części, gdzie w pierwszej zaprezentowano model trójwymiarowy układu cewki sprzężonej z dyskiem (5A). W drugiej (5B) przedstawiono sprzężenie z użyciem środowiska Workbench  modelu magnetycznego (5A) z modelem termicznym, zrealizowanym w programie Transient Thermal. W projekcie szóstym omówiono model transformatora 3D, natomiast siódmy projekt przedstawia model jedynej maszyny wirującej na przykładzie trójfazowego silnika indukcyjnego.

Prezentowany podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów wydziałów elektrycznych, ale może być z powodzeniem wykorzystany przez inżynierów projektujących urządzenia elektryczne metodami polowymi.