Morski statek transportowy. Eksploatacja i elementy zarządzania

Morski statek transportowy. Eksploatacja i elementy zarządzania

Dziedzina / Tematyka: 
Wydanie: 
II
Rok wydania: 
2009
ISBN: 
978-83-7421-063-8
Typ publikacji: 
Wersja: 
Liczba stron: 
224

Podręcznik „Morski statek transportowy. Eksploatacja i elementy zarządzania” Zdzisława Chuchli stanowi II wydanie, poprawione i uzupełnione. Do najbardziej wyeksponowanych zagadnień należą tu zarządzanie i eksploatacja ze względu na wprowadzenie w życie Międzynarodowego kodeksu zarządzania bezpieczną eksploatacją statków i zapobieganiem zanieczyszczaniu (Kodeks ISM) oraz Międzynarodowego kodeksu ochrony statku i obiektu portowego (Kodeks ISPS).

Począwszy od historycznego zarysu dziejów żeglugi poprzez wyczerpujące informacje o porcie, omówiono typy współczesnych statków transportowych wraz z ich parametrami techniczno-eksploatacyjnymi oraz liczne formy eksploatacji tychże statków. Sięgnięto do specjalistycznej wiedzy technicznej i nautycznej w zakresie inspekcji i audytów, dokumentów okrętowych, podróży morskich i sztormowania. Przedstawiono problematykę dotyczącą zawinięcia i postoju w porcie morskiego statku transportowego, jego zaopatrzenia, a także przedsiębiorstwa żeglugowego.

Osobny rozdział zawiera zasady zarządzania bezpieczeństwem i systemem jakości oraz ochrony statku i obiektu portowego. Dodatkowo w załącznikach umieszczono sylwetki statków z ich charakterystyką techniczną, wykaz skrótów stosowanych w dokumentacji żeglugowej oraz wzory dokumentów wymienionych w książce.

Spis treści: